مازندران؛ غول سیاحتی ایران

 

همجواری با دریای خزر و وجود جنگل ها و آبشار های بکر، استان مازندران را تبدیل به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران به خصوص در تعطیلات نوروز کرده است.
اجاره ویلا ،اجاره آپارتمان ،خرید و فروش ویلا ،خرید ویلا یکی از مشاغل بسیار مهم در عصر امروزه بعد از افزایش موج گردشگری در این منطقه ها شده.

مازندران از لحاظ جاذبه های گردشگری و جذب توریست رتبه یک را در ایران دارد و سرمایه های طبیعی مانند جنگل، دشت، کوه، آبشار غنای خاصی به این منطقه داده است. اگر شما هم در تعطیلات عید ۹۵  قصد سفر به استان مازندران را دارید بهتر است قبل از سفر دانستنی های خود را درباره این خطه سرسبز کامل کنید.

 

استان مازندران را بهتر بشناسیم

مازندران یکی از استان های شمالی ایران با مرکزیت شهر ساری است. دریای مازندران (خزر) در شمال، استان تهران و سمنان در جنوب و استان های گیلان و گلستان به ترتیب در غرب و شرق استان مازندران قرار گرفته اند. این استان دارای ۱۶ شهرستان به نام های آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، سوادکوه، قائمشهر، گلوگاه، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر است.

قله دماوند مرتفع ترین قله ایران در استان مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد. مازندران قدیمی ترین مردم را در جهان از نظر یک جا نشینی دارد و ۱۴ آبان هم روز مازندران نامگذاری شده است.

نام قدیمی و اصلی مازندران طبرستان است که در واقع تپورستان بوده است. درباره تاریخ باستانی استان مازندران اطلاع زیادی در دست نیست و اساسا وضع اقلیمی آن اجازه نمی دهد ابنیه و آثار معماری پایدار بمانند. در جلگه های ساحلی مازندران آثار معتبری از ادوار قبل از اسلام به دست نیامده و حتی از شهرهای معتبر صدر اسلام (دوره‎‎ پادشاهان طبرستان ودیلم) هم به جز آمل و ساری یادگاری بسیاری باقی نمانده است.

قرار گرفتن این استان در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان موسوم به دریای مازندرانیا کاسپین و همجواری با چهار کشور ساحلی این دریا یعنی ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان از یک سو و قرار گرفتن در شمال کلان شهر تهران (پایتخت ایران) موقعیت جغرافیایی استراتژیکی را برای این استان رقم زده است.

طبیعت استان مازندران

استان مازندران از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ساحلی و کوهستانی تقسیم می شود. رشته کوه های البرز مانند دیواری مرتفع نوار ساحلی و جلگه ای کناره ای دریای خزر را محصور کرده است. در اثر نسیم مداوم دریا و بادهای محلی در سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر، تپه های ماسه ای تشکیل شده و سدی طبیعی و کم ارتفاع بین دریا و جلگه پدید آمده است.

طبیعت استان مازندران تحت تاثیر عرض جغرافیایی، سلسه جبال البرز، ارتفاع از سطح دریا، دوری و نزدیکی به دریا، بیابان‌های جنوبی ترکمنستان، وزش بادهای محلی و ناحیه ای و پوشش گیاهی و جنگلی قرار دارد. به همین جهت آب و هوای مازندران در کانون های مختلف جغرافیایی متفاوت و گوناگون است.

جاذبه های گردشگری استان مازندران

استان مازندران به دلیل طبیعت سرسبز و بی بدیلش یکی از جذاب ترین مناطق توریستی است بنابراین معرفی تمام جاذبه های آن کاری دشوار است. در ادامه بخشی از مهم ترین جاذبه های این استان را برای کسانی که می خواهند به آنجا سفر کنند می آوریم.

پارک جنگلی سیسنگان

این پارک که در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد، از شمال به دریای کاسپین، از جنوب به سلسله جبال البرز، از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا محدود می شود. مساحت این پارک در حدود ۶۰۲ هکتار است و زیستگاه انواع گونه های درختی، درختچه ای خشبی و علفی و جانوری است.

تله کابین رامسر

مجتمع رفاهی تفریحی شهر سبز (تله کابین رامسر)، یک مجموعه کامل توریستی است که در دو قسمت (دوسایت) فعالیت دارد.

تله کابین رامسر به عنوان بزرگترین تله کابین کشور از کنار ساحل خزر تا ارتفاعات جنگلی با ۴۰ کابین به طول ۲ کیلومتر امتداد دارد و توسط بخش خصوصی ایجاد شده است. این تله کابین که به واحدهای پذیرایی و اماکن تفریحی- گردشگری مجهز است، در ۵ کیلومتری غرب رامسر و ۳۰۰ متری شهر چابکسر (استان گیلان) قرار دارد.

تله کابین رامسر تنها تله کابین در خاورمیانه است که ساحل دریا را به ارتفاعات جنگلی متصل می‌کند.

پل ورسک

از شاهکارهای مهندسی زمان خویش به حساب می آمده است. این پل در زمان حکومت رضاشاه در ایران توسط آلمان ها و در طول جنگ جهانی دوم در شهرستان سوادکوه استان مازندران و به رهبری سرمهندس آلمانی خود یعنی دانیال ورسک ساخته شد. این پل راه ارتباطی راه آهن سراسری شمال جنوب بوده که با شگفتی تمام و با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده بود و در ساخت آن از هیچ سازه فلزی استفاده نشده است.

شهرک توریستی نمک آبرود

در حاشیه جنوب شرقی شهرک نمک آبرود، مرتفع ترین تله کابین کشور قرار دارد. تله کابین نمک آبرود در سال ۱۳۷۲ با تلاش کارشناسان ایرانی احداث و به بهره برداری رسیده است. تله کابین نمک آبرود بازدیدکنندگان را در مدت ۱۲ دقیقه در ارتفاع ۹۷۰ متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند.

پارک جنگلی نمک آبرود

شهرک نمک آبرود از شمال به دریای خزر و از جنوب به ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز) مشرف است و همه زیبایی های طبیعت را یکجا شامل می شود. وجود پارک های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی ۲۰۰ هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است.

این پارک بیش از ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک های جنگلی، درختان خودرو و انبوهی را در خود جای داده است. گونه های مختلف گیاهان شمشاد آن بیش از ۷۰۰ سال برآورد گردیده است. پارک نمک آبرود با طبیعت بکر و وحشی، ضمن حفظ سیستم های اکولوژیکی به عنوان یکی از پارک های جنگلی زیبای جهان محسوب می شود.

مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر

مجموعه تاریخی عباس آباد که یکی از مکان های دیدنی استان مازندران است مجموعه ای است شامل دریاچه عباس آباد، مخزن و دریاچه سد، گل باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری که در سال ۱۰۲۱ (ه.ق) به دستور شاه عباس اول به صورت پلکانی و مطبق در ۳ سطح احداث گردیده است.

مجموعه تاریخی عباس آباد در زمان آبادی از مشهورترین باغ های صفوی بوده است که ابنیه مختلف آن با توجه به موقعیت استثنایی آن که از یک طرف به دریا و از طرف دیگر به جنگل دید دارد آن را به یک مجموعه بی نظیر بدل ساخته است.

روستای کندلوس

روستای کندلوس یکی از روستاهای استان مازندران واقع در شهرستان نوشهر و بخش کجور است. این روستا در امتداد دره زانوس و منطقه سرسبز و زیبای کجور، یکی از اولین و کهنترین سکونت گاه های انسان در استان مازندران قرار دارد.

خانه های قدیمی با نمایی از چوب، سقف های چوبی، پنجره های کوچک زیبا، دیوارهای کاه گلی و کوچه های سنگ فرش شده، چشمه های آب معدنی و نهرهای جاری نمای روستای کندلوس را می سازند.

شبه جزیره میانکاله

شبه جزیره میانکاله که از جاذبه های گردشگری مازندران محسوب می شود در واقع منطقه حیات وحش حفاظت شده ای است که شامل بخش های مختلفی است از جمله ساحل کم عمق بسیار زیبا، مراتع و چراگاه های سرسبز و بزرگ، شنزارهای متعدد که تداعی کننده منطقه کویری اند و همچنین بخش بسیار بزرگی پوشیده از درختان انار ترش، ازگیل وحشی و تمشک و منطقه بزرگی هم به صورت تالاب است که بخشی از تالاب با پوشش گیاهی و بخشی هم بدون پوشش گیاهی است می توانید در هر فصلی از سال از آن دیدن نمایید و از زیبایی های بکر و دست نخورده آن استفاده کنید و لذت ببرید.

پارک جنگلی چالوس

پارک جنگلی چالوس در ۷ کیلومتری جاده چالوس ـ تهران واقع شده است. رودخانه چالوس از کنار آن می‌گذرد و ویژگی خاص و جالبی به آن بخشده است. در این پارک،اردوگاهی احداث شده که کلبه و کومه هایی برای اقامت مسافران دارد. این پارک امکانات خاص تفرجگاهی نظیر میز، نیمکت وجایگاه بازی بچه‌ها نیز دارد.

جنگل دوهزار تنکابن

دوهزار نام یک منطقه ی توریستی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در شمال ایران قرار دارد. آب و هوای دو هزار معتدل کوهستانی با تابستان‏ های مطبوع و زمستان‏ های نسبتاً سرد است. این منطقه فوق ‏العاده زیبا است و چشم ‏اندازه های بدیع کوهستانی، چمن زار و جنگل ‏های مرتفع جلگه ‏ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏ گردی با جاذبه ‏های متنوع است.

جواهرده

یکی از روستاهای شهرستان رامسر در استان مازندران است. این روستا در فاصله‌ ۲۷ کیلومتری‌ رامسر در دهستان سخت‌سر و در ارتفاعات‌ ۲۰۰۰ متری‌ البرز قرار دارد.

مردم‌ روستا به‌ دامداری‌، کشاورزی‌ و باغداری‌ مشغول‌ اند و صنایع‌ دستی‌ آن شامل نمدمالی‌، سفال‌، آهنگری‌ و مسگری است.

خانه نیما یوشیج

خانه نیما یوشیج در روستای یوش، بنایی است مربوط به دوره قاجار. این خانه به شماره ۱۸۰۲ از طرف سازمان میراث فرهنگی به عنوان اثر ملی ثبت شده‌ است. خانه نیما محل زندگی پدر و نیاکان نیما یوشیج بوده؛ این خانه در سال ۱۲۰۷ هجری قمری توسط ناظم الایاله در محله لالوی یوش ساخته شد. این بنا دارای ۳ ورودی، شاه نشین و اتاق های زیادی است. خانه نیما یوشیچ با داشتن آجرکاری و گچ کاری های زیبا از جاذبه های گردشگری استان مازندران به شمار می آید.

دشت شقایق های وحشی لار

دشت لار در کوهپایه قله دماوند واقع شده که در تقسیمات کشوری بخش شمالی و شمال شرقی آن در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران استان تهران است.

گیاهان دشت لار و بلندی های دربرگیرنده آن گوناگونی چشمگیری دارد. شماری از این گیاهان خوراکی و دارویی است که در اردیبهشت ماه دوستداران سبزی چین را فرا می‌خواند.

زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و مرغک و گل زرد، و شقایق دشت لار را در بهار رنگارنگ کرده زیبایی آن دو چندان می شود.

سایر دیدنی ها

هر کدام از شهر های استان مازندران به دلیل طبیعت زیبا و آب و هوای معتدلی که دارد، می تواند مقصد خوبی برای گردگشران باشد. از دیگر جاذبه های گردشگری این استان می توان به آبشار آب پری، آب معدنی قرمرض، امامزاده کتی،  پارک جنگلی چالدره،   پارک ملی دشت ناز،  خشت‌پل، دریاچه ولشت، سادات‌محل، غار کمربند، قلعه شاهاندشت،  قلعه گردن، کاخ رامسر، مجموعه باغ صفوی، مسجد جامع آمل، موزه بابل،  موزه تاریخ طبیعی خشکه‌داران، هتل قدیم رامسر اشاره کرد.

چگونه به مازندران برویم؟

اگر با تور می خواهید بروید…

آژانس های مختلفی تور سفر به بخش های مختلف استان مازندران را برگزار می کنند که براساس تعداد روزها، محل سفر و نوع خدمات قیمت ها متفاوت است.

 

اگر خودتان می خواهید بروید…

اگر قصد سفر به استان مازندران را دارید باید بدانید وسایل ارتباطی متنوعی از هواپیما و قطار تا کشتی و قایق در اختیار شما است.

هواپیما

اگر سفر هوایی را ترجیح می دهد می توانید با هواپیما به سه شهر ساری، رامسر و نوشهر بروید. به عنوان مثال پرواز های فرودگاه ساری از شهرهای تهران، اهواز، بندر عباس، شیراز و مشهد برقرار است.

قطار

قطار این استان را می توان از راه آهن های اولیه ایران نامید راه آهنی که از مسیرهای زیبا می گذرد ساخت تونل های فراوان و همینطور پل های زیبا که هنوز هم از آن استفاده می شود بیش از نیم قرن تعجب و حیرت سازندگان آن زمان را ستایش می کند.

هر روز قطار برای مسیر تهران- ساری – گرگان وجود دارد. همچنین قطار از شهرهای قائمشهر، ساری، نکا، بهشهر، گلوگاه در استان مازندران می گذرد و راه آهنی نیز برای بندر تجاری امیر آباد وجود دارد.

اتومبیل

از طریق جاده گرگان و بندرگز می توانید از شرق وارد استان شوید. از جنوب می توانید از راه های استان سمنان و از تهران جاده فیروزکوه – پل سفید و جاده هراز می توانید استفاده کنید.

راه دیگر و توریستی از جنوب جاده تهران – کرج – چالوس است که زمان زیادی را باید سپری کنید این جاده پیچ های زیاد و زیبایی دارد که یکی از جاده های توریستی ایران به شمار می رود و این جاده به چالوس معروف است.

مسیر دیگر جنوبی تونلی است که از استان تهران به چالوس در حال احداث است و زمان سفر به مازندران را کاهش می دهد اما این جاده حتی در خوشبینانه ترین شرایط حدود ۱۰ سال دیگر شاید افتتاح شود.

اتوبوس

خطوط اتوبوسرانی از شهرهای مختلفی به این استان می آید این استان یکی از توریستی ترین استان های ایران است.

کشتی و قایق

کشتی های تجاری از کشورهای دیگر به این استان حرکت می کنند البته با استفاده از قایق های شخصی می توانید از استان گلستان و گیلان به این استان بیایید.

تاکسی

اگر حوصله مسافرت با قطار و اتوبوس و یا رانندگی را ندارید می تواند با تاکسی که از استان های مختلف به این استان می آیند؛ استفاده کنید.

 

کجا بمانیم؟

اگر در ایام نورز به مازندران سفر می کنید باید از قبل به فکر روز هتل باشید چون مسافران زیادی در این ایام به شهر های مختلف این سفر می کنند.

اگر قصد ندارید بابت هتل هزینه کنید می توانید در اقامتگاه های خانگی که مجوز فعالیت دارند (خانه مسافر) استفاده کنید.

غذاهای محلی و سنتی استان مازندران

 

غذاهای محلی: هلی خرش، اسفناج هاوریش یا نرگسی، انار تیم خرش، آغوز مسما، چنگل خرش، خورشت ساک، شیشنداز، ققنا یا مرغانه شکر، کرک بپرست، کیی جغلی، کدوریزه، ماهی گرزی، حسرت الملوک، ماهی تیم کوکو، کیی چلیک کوکو، شورماهی کوکو، کیی پلا، سوزی پلا، خورشت اردک، بنه بزه آش، ترشی آش، آش گزنه و دوپتی آش

شیرینی: آغوزنون، پشت زیک، پیس گندله و رشته به رشته

مربا: مربای به، مربای آلبالو، مربای سیب، مربای پرتقال، مربای انجیر، مربای هویچ و مربای بالهنگ

ترشی: بادمجان ترشی، سیر ترشی، هفت بیجار، ترشی یارمسی.

 

سوغات استان مازندران

 

در سفر به استان مازندران می توانید سوغاتی های متنوعی برای خانوداه و دوستان خود تهیه کنید. از جمله می تواند به سوغات گلیم بافى، جاجیم بافى، ظروف سفالى، ظروف و مجسمه هاى چوبى و نمدبافى از مهمترین صنایع دستى استان مازندران محسوب هستند که عمدتا در نواحى کوهستانى استان تولید و در سراسر منطقه عرضه می شوند. در این میان محصولات چوبى و نمدبافى از شهرت بیشترى برخوردارند، اشاره کرد.

اطلاعات ضروری

در سفر به مازندران این شماره ها را به یاد داشته باشید:

کد شهر: ۰۱۱

تاکسی بی سیم: ۱۳۳

امداد خودرو: ۰۹۶۵۵۰ و ۰۹۶۴۴۰ به ترتیب برای امداد خودرو سایپا و امداد ایران خودرو

شماره های اورژانس (۱۱۵)، آتش نشانی(۱۲۵)، پلیس(۱۱۰)، مرکز اعلام تلفن (۱۱۸) در اکثر شهرهای ایران از جمله مازندران یکسان است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =